חייגו עכשיו Waze

מדריך לאחיזת ידית טניס

חזקות, מהירות ומדויקות!! שילוב של גורמים רבים לקבלת חבטות כאלה הוא מצרך מבוקש בטניס, אבל הכול מתחיל באיך להחזיק את המחבט.

לא משנה כמה זמן אתה מבלה למצוא את הדרך המושלמת כדי לחזק את המשחק שלך, החלק החשוב ביותר יכול להיות האחיזה שלך. האחיזה היא הבסיס והיסוד של כל חבטה בטניס. לצורה בה תחזיק בכף ידך את הידית בשמונה צלעותיה יש השפעה אדירה על כל כדור שאתה מכה. האחיזה שלך תשפיע על זווית ראש המחבט, נקודת המגע עם הכדור, ובסופו של דבר את הקצב, ספין, והמיקום של החבטה שלך. הקושי הוא בבחירה של האחיזה "הנכונה" לחבטה כזאת או אחרת. העובדה היא, שאין אחיזה מושלמת; לכל אחיזה יש את יתרונותיה וחסרונותיה. אבל ברור וטבעי שכמה מהאחיזות טובות יותר מעבר לכל ספק לחבטות מסוימות וסגנונות משחק שונים. מדריך זה יעזור לכם ללמוד לתפוס את המחבט באחיזות הנכונות, ויעזור לכם לקבוע את השימוש הטוב ביותר של כל אחיזה ואחיזה.

 

מציאת האחיזה

קיימות דרכים שונות להסביר איך למצוא אחיזה מסוימת, אבל הפשוטה והאמינה ביותר היא להשתמש במפרק של בסיס האצבע כנקודת התייחסות הראשית. כמתואר באיור למעלה. התרשימים עבור כל אחיזה מראים מבט מלמעלה.

 

אחיזה יבשתית Continental

היבשתית משמשת בעיקר עבור חבטת ההגשה, יעף, "סלייסים", וחבטות הגנתיות. את האחיזה היבשתית נמצא על ידי כך שנשים את המפרק של בסיס האצבע על שיפוע מס 1, אשר מעמידה את המרווח בין האגודל לאצבע המורה על החלק העליון של הידית (TOP). השמאליים מבינינו יניחו את המפרק על שיפוע 4.

יתרונות:
להכות עם אחיזה יבשתית את הסרב וחבטות אובר-הד, מאפשרת לזרוע ולכף היד שלך באופן טבעי לבצע פינון במגע עם הכדור. התוצאה תהיה חבטה יותר חזקה עם פחות לחץ על הזרוע. זו גם האחיזה העדיפה בחבטות יעף מכיוון שהיא מספקת ראש מחבט מעט פתוח כנדרש בזמן החבטה ושליטה גבוהה יותר בחבטות מסוג זה. מכיוון שהשחקן זקוק למהירות תגובה גבוהה מאוד ליד הרשת, אחיזה דומה בוולי פורהנד ובוולי בקהנד הן חיוניות מאוד במשחק הרשת. כאמור, האחיזה משפיעה על זווית ראש מחבט. ככל שהמחבט סגור יותר, כך מפגש המחבט-כדור יהיה גבוה יותר ולפני הגוף. האחיזה היבשתית מועילה מאוד לחבטות הגנתיות, כדורים נמוכים וכדורים בהם אנחנו "מאחרים".

חסרונות:
אתה יכול להכות שטוח או סלייס באמצעות היבשתית, אבל זה קשה לחבוט topspin על הכדור. המשמעות היא שחבטה עם עוצמה ואחיזה יבשתית יגרמו לטעויות רבות בעיקר באאוטים מעבר לבייס-ליין ובניסיון לשמור על דיוק מרבי בחבטה תוך כדי עוצמה.

 

אחיזת כף יד מזרחית:

מיקום כף היד בצורה שטוחה על הגידים של המחבט והחלקה של היד עד לתפיסת הידית בתחתית. "לחיצת ידיים" עם המחבט. אלו הם רק כמה טריקים שאתה יכול להשתמש בהם כדי למצוא את האחיזה המזרחית. דרך יותר טכנית היא להחזיק את המחבט באחיזה יבשתית ולאחר מכן לסובב את היד בכיוון השעון (נגד כיוון השעון עבור שמאליים), כך שהמפרק של בסיס האצבע המורה שלך מעל שיפוע 1.

יתרונות:
זו נחשבת בדרך כלל האחיזה הקלה ביותר ללימוד חבטת כף היד. זו אחיזה שמאפשרת "להבריש" את הכדור בטופ-ספין או לתת חבטת "פלאט" עם עוצמה מהקו האחורי תוך כדי משחק של פרק כף היד. זה קל לעבור במהירות לאחיזות האחרות ובחירה נכונה לשחקנים שרוצים לבוא לרשת הרבה.

חסרונות:
אזור החבטה יכול להיות גבוה יותר מאשר עם אחיזה יבשתית, אבל זה עדיין לא האחיזה האופטימלית להחזיר כדורים גבוהים. מכיוון שהרבה חבטות באחיזה זו נוטות להיות שטוחות ונמוכות, זה יכול להשפיע על העקביות ברצף חבטות של השחקן ב"ראלי" ארוכים.

 

אחיזת כף יד חצי מערבית

סיבוב של כף היד כאשר הפרקון זז שיפוע אחד בכיוון השעון (נגד כיוון השעון עבור שמאליים). זו הפכה להיות האחיזה המועדפת על המקצוענים בימינו, שכן היא נותנת שליטה מצוינת לשחקני קו אחורי תוך כדי עוצמות גבוהות בכדור.

יתרונות:
אחיזה חצי מערבית מאפשרת לשחקן להרבה topspin בכדור מאשר באחיזה מזרחית. האחיזה גורמת לחבטה יותר שליטה, במיוחד על חבטות "לוב" ו"אנגלים". האחיזה מאפשרת הנפה יותר גדולה לשחקן כאשר הטופ-ספין ישאיר את הכדור בטווחי המגרש. אזור חבטה יותר גדול ונק' מפגש יותר טובה לפני הגוף מאשר האחיזה המזרחית, גורמת ליותר התקפיות בכדורים גבוהים יותר.

חסרונות:
אתה יכול להיות בצרות כאשר הכדור שמגיע הוא נמוך. בגלל הזווית הסגורה של המחבט, כדור נמוך שזקוק ל"הרמה" בעזרת המחבט ירגיש בזווית סגורה מעליו, והתוצאה היא הרבה כדורים ברשת או "פריימים". דבר נוסף, המעבר הארוך בין אחיזה זו לאחיזה יבשתית לצורך חבטות וולי, מסביר למה הרבה שחקני קו אחורי לא מרגישים בנוח לבוא לרשת לעיתים קרובות.

 

אחיזת כף יד מערבית

מהשיפוע של האחיזה החצי מערבית העבר את הפרקון של האצבע המורה שיפוע אחד נוסף ימינה (נגד כיוון השעון עבור שמאליים), ואתה באחיזה מערבית מלאה. מומחי חימר ושחקנים שחובטים עם HEAVY TOPSPIN מעדיפים אחיזה זו.

יתרונות:
זוהי אחיזה קיצונית אשר גורמת להרבה סיבוב בכדור. מיקומו של פרק היד מאלץ את המחבט בכדי להיפגש עם החלק האחורי של הכדור באופן קיצוני ליצירת טופספין עצום. אתה יכול להכות את הכדור בעוצמה רבה מעל פני הרשת והוא עדיין ינחת בתוך תחומי המגרש. החבטה שתתקבל תהיה בדר"כ גבוהה עם סיבוביות רבה בכדור, אשר תגרום ליריב שלך לשחק מאחורי קו הבסיס. אזור החבטה הטבעי הינו גבוהה יותר לעומת כל האחיזות האחרות בכף יד. היכולת הגבוהה להתמודד עם כדורים גבוהים, בעיקר לשחקני חימר, היא הגורם המכריע לשימוש באחיזה זו. כמו כן, ניתן לראות הרבה מאוד ילדים ונוער מפתחים אחיזה זו בגלל הכדורים הגבוהים להם באופן יחסי לגובהם.

חסרונות:
כדורים נמוכים לאחיזה זו הם פשוט בלתי אפשריים. בגלל זה שחקנים מקצוענים עם אחיזה כזו בדר"כ מתקשים מאוד על משטחים מהירים. כמו כן, אתה חייב ליצור מהירות מחבט אדירה וכוח מפרק בכדי ליצור ספין עם עוצמה בכדור. אחרת, רוב הכדורים שלך יהיו "קצרים" ויגרמו ליריב להתקיף אותך, שוב ושוב. כמו האחיזה החצי מערבית, גם באחיזה זו כמובן, שחקנים לא נוטים לעלות לרשת עקב השינוי הגדול הדרוש לשינוי בין האחיזות.

 

חבטת גב יד מזרחית

מאחיזה קונטיננטלית, הזז את כף היד שלך בשיפוע אחד שמאלה נגד כיוון השעון (עם כיוון השעון עבור שמאליים).

יתרונות:
כמו האחיזה המזרחית בחבטת כף היד, זו אחיזה המספקת יציבות טובה עבור פרק היד. אתה יכול לגלגל את הכדור עם ספין או להכות אותו שטוח יותר. לעבור מאחיזה זו לאחיזה יבשתית לצורך סלייס בקהנד זה קל מאוד ויתרון יחסי. כמו כן, זוהי האחיזה ל"קיק" בסרב וכמובן מעבר חלק לאחיזה במשחק הרשת.

חסרונות:
בעוד זה קל לחבוט כדורים נמוכים, האחיזה המזרחית בגב יד אינה אידיאלית לחבטות טופ ספין מגובה הכתפיים. זה יכול להיות קשה לשלוט בכדורים אלה, והרבה פעמים שחקן נאלץ לחתוך (סלייס) כדורים גבוהים בהתגוננות בבקהנד בגלל האחיזה.

 

אחיזה חצי מערבית גב יד

את המפרק של בסיס האצבע הזז שלב אחד נגד כיוון השעון לשיפוע התחתון יותר (בכיוון השעון עבור שמאליים). זוהי אחיזה אשר שחקנים מתקדמים יותר משתמשים בה.

יתרונות:
בדיוק כמו באחיזה המערבית בכף יד, גם כאן זוהי האחיזה המועדפת על שחקני החימר. באופן טבעי ראש המחבט נסגר ומעביר את אזור החבטה לגבוה יותר ביחס לשחקן, מה שעוזר בהחזרת כדורים גבוהים בטופ ספין. זוהי אחיזה שניתן לראות אצל הרבה מאוד שחקנים מקצוענים.

חסרונות:
מגבלות דומות לאלה של האחיזה המערבית בכף יד. זוהי אחיזה אשר גורמת למגבלות בכדורים נמוכים, וכמו כן קשה לעשות את השינויים הנדרשים במהירות לאחיזת וולי. שחקנים אשר משתמשים באחיזה זו מעדיפים כמובן את משחק הקו האחורי.

 

אחיזת חבטת גב יד בשתי ידיים

אין להטיל ספק בפופולאריות של הבקהנד שתי ידיים, אבל יש איזה ויכוח על הדרך האידיאלית למיקום של שתי הידיים. אחת הדרכים המקובלות ביותר היא להחזיק את המחבט ביד הדומיננטית שלך עם אחיזה יבשתית.

יתרונות:
זוהי בחירה מצוינת עבור שחקנים אשר אינם חזקים מספיק כדי להכות חבטת גב יד ביד אחת. שחקן בקהנד שתי ידיים מסתמך יותר על סיבוביות הכתפיים, בכדי לספק יותר עוצמה. ההבדל הבולט הוא בהחזרת הסרב (RETURN). כמו כן, זהו יתרון בכדורים נמוכים ובכדורים בגובה הכתף, כאשר היד ה"חלשה" מספקת את העוצמה הדרושה ביחד עם השליטה.

חסרונות:
בגלל ששתי הידיים על המחבט, קשה לשחקן להגיע לכדורים שהם מעט רחוקים יותר, מכיוון שהיד הדומיננטית "מקצרת" את מרחק התנועה. כמו כן, שתי הידיים גורמות לתלות של השחקן בטופ-ספין. כמו כן חבטות סלייס בגב יד לא יהיו טבעיות בגלל מצב המותניים בסלייס לעומת השתי ידיים. בוולי (וגם בסלייס) גב יד יש שימוש ביד אחת, מה ששחקני שתי ידיים לא רגילים לו ולא מרגישים בנוח, לכן לא תמצאו אותם הרבה ליד הרשת.